Katka Tisk E-mail
Čtvrtek, 05. březen 2009

 Díky Lukášovi jsme mohli udělat rozhovor s jednou úspěšnou, ne-li nejúspěšnější českou bikerkou České republiky,  Kateřinou Nash (Hanušová).  Kateřina začínala jako lyžařka. Jako juniorka získalo zlato a stříbro na mistrovství světa 1994 a 1995 v závodě štafet. V kategorii dospělých startovala na dvou mistrovstvích světa - v Trondheimu 1997 a v Ramsau 1999, kde obsadila 19. místo v kombinaci. Zúčastnila se rovněž dvou ZOH - Nagano 1998 a Salt Lake City 2002, kde jejím nejlepším umístěním bylo 19. místo v běhu na 15 km volně a českou štafetu, jako finišmanka dovedla na vynikající 4. místo. Horské kolo bylo pro ni nejprve tréninkový doplněk k běhu na lyžích.

V roce 1996 se zúčastnila premiérového závodu horských kol na olympijských hrách v Atlantě a skončila devatenáctá. V letech 2000 a 2001 se stala Mistryní české republiky. V roce 1999 zvítězila na mezinárodním mistrovství Slovenska. V roce 2001 na Mistrovství světa v americkém Vailu obsadila  12. místo. Na MTB (cross-country) definitivně přestoupila po ZOH 2002 v Salt Lake City. Tehdy si ji vybral ženský profesionální tým Luna Chix Clif Bar, za nějž závodí mj. i bývalá mistryně světa Alison Dunlap. Výrazněji se prosadila v roce 2006, kdy absolvovala kompletní Světový pohár v XC (celkové 11. místo) a americkou sérii NORBA. Na MS 2006 obsadila 16. místo a v rankingu UCI 32. místo. O rok později přidala bronz z Mistrovství Evropy. V roce 2008 ji jen těsně unikla nominace na Olympiádu, zato dosáhla svého nejlepšího umístění v jednom ze závodů Světového poháru - 3. místo. I její debut na cyklokrosovém poli hned byl zúročen úspěchem. O její vyjimečnosti i svědčí fakt, že si ji vybrala světoznámá firma Oakley jako svoji reklamní tvář . Rozhovor jsme se snažili vést i trochu v jiném duchu než jsou veškeré rozhovory.

1.    Ahoj Katko, děláme s Tebou rozhovor na Goofy stánky. Jsme Hobby team, jaký máš vztah k hobby cyklistice?

Skvělý. Hobby je to nejlepší a já budu určitě vždy fanouškem, protože kolo je pro mě i dopravním prostředkem a hlavně zábavou! I moje babička se stále ještě proháni na kole po Třeboni a to ji bude letos 80!

2.    Naším prezidentem je Tvůj kamarád Lukáš. Prozradíš nám něco o něm více, co mi nevíme?

Je to můj brácha. Nemáme stejné rodiče, ale v mém srdci je to můj brácha.

3.    Jaký je rozdíl přístupu ke kolu hobíků tady doma a třeba tam kde bydlíš?

Velice podobny. Všichni si rádi zajedou někam na pivo a nebo na kávu a užít si pěkného pohledu  z kola.

4.    A co ty a hobby projížďka na kole jen tak netréninkově?

Občas si naplánuji kam si zajedu na kávu a i když je to takový lehký trénink, připadám si jako hobík.Ne všechny tréninky jsou o rychlosti a tak se třeba mezi závody na kole jen tak v pohodě svezu.

5.    Jsi tu teď na krátké dovolené, jak jsi si užila české zimy?

 Byla moc pěkná. Nejdříve jsem teda zajela na lyže do Itálie, ale pak už jsem si užívala dostatku sněhu doma. S Lukášem jsme vysněžnicovali na Sněžku a také jsme se podívala na Lipno a bruslařskou dráhu.Odpočinula jsem si od náročné sezony a těším se na tu další.

6.    Jak jsi cítila přechod z lyží na kolo?

Musela jsem trénovat frekvenci a techniku šlapání, vytrvalost a celkově jiný trénink. Vcelku se mi líbilo že se věnuji letnímu sportu a že všude není pořád kosa a i po závode si lide můžou promluvit a jit zafandit. Lyže byly  velice dobrá příprava na kolo.

7.    Byla jsi na letní i zimní olympiádě, která se Ti zamlouvala více z pohledu sportovce a i z pohledu diváka?

Obě jsou krásné.Seznámíte se spoustou sportovců z jiných odvětví sportu.V zimě jsem ráda vyrazila na hokej, kde jsme chodili fandit, ale chodilo se i na  další sporty. Na letních hrách se v MTB jede jen jeden závod, tak má člověk jenom jednu šanci. V  tom jsou běžky lepší , těch závodů se tam jede více .

8.    Změnila se Tvá příprava na sezónu za ty roky?

Určitě méně intenzity než při lyžovaní a větší objemy. Také oproti lyžím, kde letní příprava byla dost pestrá, teď víceméně jenom jezdím na kole a dělám méně doplňkových sportů.

9.    V tréninku dáváš přednost silničnímu kolu nebo MTB?

Já mám ráda obojí, ale poslední roky jezdím více na mtb.V Americe bydlím v horách v místech, kde jsou jedny z nejkrásnějších tras na bike a tak je každý trénink i krásnou projížďkou.

10.    Loni jsi jela etapový závod v Kanadě, co byl pro Tebe největší zážitek?
Dojezd do cíle. Ani jsme nevyhráli (Katka je skromná…byla druhá Wink) ale byli jsme hrozně šťastní, že jsme to dokázali všechno objet. Skvělý závod v nádherné přírodě! Doporučuji.

11.    Oslovil Tě etapový závod tak, že bys chtěla zkusit i nějaké další? popř. jaký?

Určitě už letos se chystám na další kanadský. BC Bike Race kolem Vancouveru.

12.    Zkusila jsi i cyklokros, co se Ti oproti bikům na něm líbí a naopak?

Kros je trochu větší zábava diky kontaktu a rychlosti závodu. Na mtb mě nejvíce baví sjezdy a technické pasáže, kterých je v krosu většinou málo.

13. Máš nějakou radu pro Ty ,kteří by se chtěli stát tak úspěšným a všestranným sportovcem?

Vyzkoušet spoustu sportů a to hlavně v mládí. Já si myslím, že mi hrozně pomohla gymnastika a že z ní těžím dodnes. Úplně nejlepší je, se sportem v první řadě bavit a co mi Lukáš o Goofy týmu povídal, myslím si, že Vám to jde velice dobře.
Hodně štěstí na kolech i v životě.

Děkujeme za rozhovor a doufáme, že se ještě někdy potkáme na akcích Goofy, či na našich stránkách


 
< Předch.
Copyright 2022 Team GOOFY.
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter